Subway art, alebo graffiti
30.03.2006 22:41:09
Ako sme už spomínali v úvodnej kapitole, človek je tvor zanechávajúci stopu. Umenie graffiti je jedným z očividných príkladov tejto potreby, hlboko spätej s princípom človeka. Je to túžba po komunikácii, po prezentácii. Potreba komunikovať pomocou výtvarného prejavu špecifickým spôsobom, sa objavuje u dospievajúcej mládeže.
"Dospievajúci sa dostávajú do spoločnosti dospelých, chcú sa medzi nich začleniť a veľmi sa ich dotýka, ak sa s nimi jedná ako s malými deťmi. Trpia tým, že pokiaľ na ulici a v spoločnosti sú chápaní ako dospelí, doma a v škole sú stále iba deťmi. Presadzujú neohľaduplne svoju vlastnú vôľu a chcú byť sami sebe autoritou. Provokujú nás svojimi otázkami, ktorými sondujú svoju vlastnú cestu, poburujú nás názormi, ktorými vyslovujú pochybnosť o všetkom, nič im nie je sväté a vyjazdené koľaje sa im protivia. Mohli by sme sa domnievať že na našom názore im nezáleží, ale nie je tomu tak. Autorite vychovávateľov sa vzpierajú, ale veľmi im záleží na tom, aby imponovali, aby sa páčili, aby boli dobre ocenení. Práve v dobe dospievania sa objavuje u detí akási "neuróza populárnosti", úzkostná snaha po čo najširšom uznaní." (Smrčka, Ferdinand, O rodičovské autoritě, SPN Praha,1976,str. 108)
Z uvedeného citátu snáď môžeme čiastočne pochopiť aspoň jeden z impulzov, ktorý pomohol k vzniku tohoto umenia a k jeho dynamickému rozšíreniu aj v našom regióne. Niektoré ďalšie momenty slovenského graffiti, možno nájsť v rozhovore s Martinom Sedlákom - graffiti tvorcom, ktorý sa nachádza na priloženom CD. (Martin získal druhé miesto v súťaži graffiti artu vyhlásenej za pomoci Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach a popredných zástupcov mesta.)
Komentáre